Աննա Մաքսիմի Կենսագրությունը
Ծնվել է 1989թ․ հունվար 16-ին քաղաք Երևանում։ Սովորել է Երևանի Յոհանես Լեպսիուսի անվան թիվ 88 միջնակարգ դպրոցում։ 18 տարեկանում ընդունվել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ՝ դերասանական բաժին, որտեղ սովորել է 4 տարի (2006-2010թթ․)։
2007թ․ հանդես է եկել «Գոյ» փորձարարական թատրոնում որպես դերասան:Ուսանողական տարիներին նկարահանվել է տարբեր ֆիլմերում և հեռուտանովելներում ՝ «Որբերը», «Գեներալի աղջիկը», «Աննա», «Ուրիշի հոգին», «Սիրո գործակից», «Շքամուտք», «Չիկագո ծաղկաձոր տրանզիտ»։
2010-2012թթ․ շարունակել է մագիստրոսական կրթություն ԵՊՄՀ-ի կերպարվեստի տեսություն և պատմություն ֆակուլտետում: 2017-2019թթ․ ընդունվել է Մոսկվայի համառուական ինստիտուտը՝ ՎԳԻԳ, Ռեժիսուրայի ֆակուլտետ:
2017թ․ որպես ռեժիսոր նկարահանել է «Տառասխալներով կարոտ», «Թուլցուկ» և «Անիկո» կարճամիտրաժ ֆիլմերը։ «Անիկո» Ֆիլմը արժանացել է 9 միջազգային մրցանակների։ Իսկ 2020թ․-ին, որպես համառեժիսոր, նկարահանել է «Հայ հայը» լիամետրաժ ֆիլմը։
2024թ․ հանդես է եկել «Մեդալի հակառակ կողմը» լիամետրաժ ֆիլմով՝ որպես ռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր և գլխավոր դերակատար։ 2024թ․ ֆիլմը ճանաչվել է լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ «Pomegranate» փառատոնում։
2025թ․ ֆիլմը ներկայացվել է մի շարք հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոններում, օրինակ՝ Եվրասիա կինոփառատոնին և Շանհայի միջազգային կինոփառատոնին։
Հայաստանի պրոֆեսիոնալ գիլդիաների կողմից այն արժանացել է բարձր գնահատականի՝ ստանալով չորս մրցանակ՝ լավագույն ռեժիսոր, լավագույն սցենար, լավագույն գրիմի վարպետ և լավագույն օպերատոր վարպետ անվանակարգերում։

- Биография Анны Максим
Анна Максим (Анна Максимовна Арутюнян) родилась 16 января 1989 года в городе Ереван. Училась в ереванской средней школе № 88 имени Ованеса Лепсиуса. В 18 лет поступила в Ереванский государственный институт театра и кино на актёрский факультет, где училась 4 года (2006-2010 гг.).
В 2007 году выступила в экспериментальном театре «Гой» в качестве актрисы. В студенческие годы снималась в различных фильмах и телесериалах: «Ворберы», «Генерали агджикэ», «Анна», «Уриши хогин», «Сиро горцакцис», «Шкамутк», «Чикаго Цахкадзор транзит». С 2010 по 2012 год продолжила магистерское обучение на факультете теории и истории искусств АГПУ. С 2017 по 2019 год поступила во Всероссийский государственный институт кинематографии имени С. А. Герасимова (ВГИК), режиссёрский факультет.
В 2017 году в качестве режиссёра сняла короткометражные фильмы «Тарасхалнеров карот», «Тултсук» и «Анико». Фильм «Анико» получил 9 международных наград. В 2020 году в качестве сорежиссёра сняла полнометражный фильм «Хай Хайы».
В 2024 году представила полнометражный фильм «Обратная сторона медали» в качестве режиссёра, сценариста, продюсера и исполнительницы главной роли. В 2024 году фильм был признан лучшим полнометражным фильмом на фестивале «Pomegranate». В 2025 году фильм был представлен на ряде авторитетных международных кинофестивалей, например, на кинофестивале «Евразия» и Шанхайском международном кинофестивале. Он получил высокую оценку от профессиональных гильдий Армении, получив четыре награды: лучший режиссёр, лучший сценарий, лучший художник по гриму и лучший оператор.